Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 11: Rivi 11:
* IBA = kansainvälisesti arvokas lintu- ja biodiversiteettialue, Important Bird and Biodiversity Area<br>
* IBA = kansainvälisesti arvokas lintu- ja biodiversiteettialue, Important Bird and Biodiversity Area<br>
   
   
(Tilanne 25.12.2025 - 13/28 tornisivua valmiina)  
(Tilanne 25.12.2025 - 13/29 tornisivua valmiina)  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rivi 27: Rivi 27:
| 5|| [[Idänpäänkallion lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA, NATURA 200 alue || 1990-luvulla ''sivu kesken''  
| 5|| [[Idänpäänkallion lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA, NATURA 200 alue || 1990-luvulla ''sivu kesken''  
|-  
|-  
| '''6'''|| [[Jalavaniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || Vanajaveden lintuvesialueen laidalla. MAALI & FINIBA alue, NATURA 2000 alue, HELMI-keskittymä ||199O luvulla
| 6 || [[Ilorannan lintutorni]] || Hauho (Hämeenlinna) || Iso-Roine || Yksityisen matkailutilan lintutorni (muuton seuranta erityisesti kevät- ja syysmuutolla; varattava/sovi käynnistä). ||''sivu kesken''
|-  
|-  
| '''7'''|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi || FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue || 2025
| '''7'''|| [[Jalavaniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || Vanajaveden lintuvesialueen laidalla. MAALI & FINIBA alue, NATURA 2000 alue, HELMI-keskittymä ||199O luvulla
|-  
|-  
| 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || Etelä-Suomen parhaita lintujen metsäalueita. FINIBA alue|| 2022 ''sivu kesken''
| '''8'''|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi || FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue || 2025
|-  
|-  
| '''9'''|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || Historiallinen näkötorni Tammelan kansallismaisemassa. Pyhäjärvi on FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue || 1926
| 9|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || Etelä-Suomen parhaita lintujen metsäalueita. FINIBA alue|| 2022 ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || FINIBA & MAALI alue, NATURA alue || 1978, 2018 ''sivu kesken''
| '''10'''|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || Historiallinen näkötorni Tammelan kansallismaisemassa. Pyhäjärvi on FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue || 1926
|-  
|-  
| '''11'''|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || Kaislikkoinen lahti Loppijärven rannalla || 2009
| 11|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || FINIBA & MAALI alue, NATURA alue || 1978, 2018 ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 12|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella MAALI-alue|| ''sivu kesken''
| '''12'''|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || Kaislikkoinen lahti Loppijärven rannalla || 2009
|-  
|-  
| 13|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| Loimijoki || MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille || ''sivu kesken''
| 13|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella MAALI-alue|| ''sivu kesken''
|-  
|-  
| '''14'''|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi || Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. || 2017
| 14|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| Loimijoki || MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille || ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 15|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || Lintuvesi Lammin pohjoispuolella, MAALI -alue, NATURA 2000 alue|| 2018 ''sivu kesken''
| '''15'''|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi || Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. || 2017
|-  
|-  
| 16|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || Kosteikkokohde, MAALI-alue, NATURA 2000 alue || ''sivu kesken''
| 16|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || Lintuvesi Lammin pohjoispuolella, MAALI -alue, NATURA 2000 alue|| 2018 ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 17|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-alue || ''sivu kesken''
| 17|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || Kosteikkokohde, MAALI-alue, NATURA 2000 alue || ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 18|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. || 1999 ''sivu kesken''
| 18|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-alue || ''sivu kesken''
|-  
|-  
| '''19'''|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. FINIBA alue NATURA 2000 alue || 1993 ''sivu kesken''
| 19|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. || 1999 ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI|| ''sivu kesken''
| '''20'''|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. FINIBA alue NATURA 2000 alue || 1993 ''sivu kesken''
|-  
|-  
| '''21'''|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue || Kosteikkoalue turvetuotantoalueella || 2013
| 21|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI|| ''sivu kesken''
|-  
|-  
| '''22'''|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo || Suokohde Janakkalassa, MAALI alue, NATURA 2000 alue ||
| '''22'''|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue || Kosteikkoalue turvetuotantoalueella || 2013
|-  
|-  
| '''23'''|| [[Toivanjoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivanjoki || Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI/FINIBA -alue, NATURA 2000 || 1990-luvun alussa
| '''23'''|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo || Suokohde Janakkalassa, MAALI alue, NATURA 2000 alue ||
|-  
|-  
| 24|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Kanta-Hämeen merkittävin lintualue. Laaja keidassuo. IBA/FINIBA/MAALI-alue, NATURA 2000 alue || ''sivu kesken''
| '''24'''|| [[Toivanjoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivanjoki || Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI/FINIBA -alue, NATURA 2000 || 1990-luvun alussa
|-  
|-  
| 25|| [[Vesilinna näkötorni]]|| Riihimäki|| || Näkötorni sijaitsee Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue|| ''sivu kesken''
| 25|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Kanta-Hämeen merkittävin lintualue. Laaja keidassuo. IBA/FINIBA/MAALI-alue, NATURA 2000 alue || ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 26|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || Yksityinen maisema- ja lintutorni Tammelan metsämaisemissa|| ''sivu kesken''
| 26|| [[Vesilinna näkötorni]]|| Riihimäki|| || Näkötorni sijaitsee Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue|| ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 27|| [[Vuorenharjun näkötorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Hauhonselkä|| Hauhon kirkonkylän lintuvedet, MAALI/FINIBA-alue || 2008 ''sivu kesken''
| 27|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || Yksityinen maisema- ja lintutorni Tammelan metsämaisemissa|| ''sivu kesken''
|-  
|-  
| 28|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || Metsäinen järvialue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa MAALI/FINIBA-alue|| ''sivu kesken''
| 28|| [[Vuorenharjun näkötorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Hauhonselkä|| Hauhon kirkonkylän lintuvedet, MAALI/FINIBA-alue || 2008 ''sivu kesken''
|-
| 29|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || Metsäinen järvialue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa MAALI/FINIBA-alue|| ''sivu kesken''
|-  
|-  



Versio 25. joulukuuta 2025 kello 23.17

Suomi on lintutornien luvattu maa ja Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue. Sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.

Suomessa on yli 500 lintutornia. Ja lintutorneja on meillä täällä Suomessa eniten väkilukuun suhteutettuna. Ensimmäiset rakennettiin vuosina 1959 ja 1964, mutta suurin osa on rakennettu 1980- ja 1990-luvuilla. Osa torneista alkaa olla korjauksen tarpeessa ja uusiakin torneja kaivataan kanavoimaan kasvavien luontoharrastajajoukkojen liikkumista luontokohteilla.

Vuodesta 1994 lähtien on järjestetty vuosittain keväisin Tornien taisto, jossa joukkueet kisailevat lintujen havainnoimisessa.

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivuja täydennetään sitä mukaa kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.

  • MAALI = maakunnallisesti arvokas lintualue
  • FINIBA = kansallisesti arvokas lintualue
  • IBA = kansainvälisesti arvokas lintu- ja biodiversiteettialue, Important Bird and Biodiversity Area

(Tilanne 25.12.2025 - 13/29 tornisivua valmiina)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi/Suo/Joki Kuvaus Rakennusvuosi
1 Aulangon näkötorni Hämeenlinna Aulangonjärvi Historiallinen näkötorni, Vanajaveden laakson kansallismaisema, NATURA 2000 alue 1907
2 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi. NATURA 2000 alue 1983, peruskorjattu 2003
3 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi Yksityinen suojelualue, torni, laavu ja nuotiopaikka. 2015
4 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi Äimäjärven MAALI-alueella 2024
5 Idänpäänkallion lintutorni Tammela Torronsuo Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA, NATURA 200 alue 1990-luvulla sivu kesken
6 Ilorannan lintutorni Hauho (Hämeenlinna) Iso-Roine Yksityisen matkailutilan lintutorni (muuton seuranta erityisesti kevät- ja syysmuutolla; varattava/sovi käynnistä). sivu kesken
7 Jalavaniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi Vanajaveden lintuvesialueen laidalla. MAALI & FINIBA alue, NATURA 2000 alue, HELMI-keskittymä 199O luvulla
8 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue 2025
9 Kajasteen maisematorni Evo, Hämeenlinna Pitkänniemenjärvi Etelä-Suomen parhaita lintujen metsäalueita. FINIBA alue 2022 sivu kesken
10 Kaukolanharjun näkötorni Saaren kansanpuisto, Tammela Pyhäjärvi, Kuivajärvi Historiallinen näkötorni Tammelan kansallismaisemassa. Pyhäjärvi on FINIBA & MAALI alue, NATURA 2000 alue 1926
11 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi FINIBA & MAALI alue, NATURA alue 1978, 2018 sivu kesken
12 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi Kaislikkoinen lahti Loppijärven rannalla 2009
13 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella MAALI-alue sivu kesken
14 Lintupajun lintutorni Jokioinen Loimijoki MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille sivu kesken
15 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. 2017
16 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi Lintuvesi Lammin pohjoispuolella, MAALI -alue, NATURA 2000 alue 2018 sivu kesken
17 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi Kosteikkokohde, MAALI-alue, NATURA 2000 alue sivu kesken
18 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-alue sivu kesken
19 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. 1999 sivu kesken
20 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulinjärvi Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. FINIBA alue NATURA 2000 alue 1993 sivu kesken
21 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI sivu kesken
22 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue Kosteikkoalue turvetuotantoalueella 2013
23 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo Suokohde Janakkalassa, MAALI alue, NATURA 2000 alue
24 Toivanjoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivanjoki Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI/FINIBA -alue, NATURA 2000 1990-luvun alussa
25 Torronsuon lintutorni Tammela Torronsuo Kanta-Hämeen merkittävin lintualue. Laaja keidassuo. IBA/FINIBA/MAALI-alue, NATURA 2000 alue sivu kesken
26 Vesilinna näkötorni Riihimäki Näkötorni sijaitsee Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue sivu kesken
27 Vintti Pehtoorin näkötorni Tammela Susikas Yksityinen maisema- ja lintutorni Tammelan metsämaisemissa sivu kesken
28 Vuorenharjun näkötorni Hauho, Hämeenlinna Hauhonselkä Hauhon kirkonkylän lintuvedet, MAALI/FINIBA-alue 2008 sivu kesken
29 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna Iso-Roine Metsäinen järvialue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa MAALI/FINIBA-alue sivu kesken

Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.

Tänne Google maps karttaan on kerätty niiden lintutornien sijaintitiedot, jotka ovat tiedossa.