Ero sivun ”Jalavaniemen lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
p (MinLii siirsi sivun Jalavanniemen lintutorni uudelle nimelle Jalavaniemen lintutorni)
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(6 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
'''Jalavaniemen lintutorni'''  Heinu, Hämeenlinna - Vanajavesi
'''Jalavaniemen lintutorni'''  Heinu, Hämeenlinna - Vanajavesi


''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...''
Jalavaniemen lintutornilta näkee suojaiselle Vanajaveden Heinunlahdelle, mistä kannattaa tarkkailla myöhäisiä vesilintuja ja kerääntymiä. Vanajavesi on Kanta-Hämeen suurin järvi ja se kuuluu Järvi-Suomen eteläreunaan.  Kanta-Hämeen tärkein lintujen muuttoreittien pullonkaula, jonka låpi muuttaa joutsenia, sorsalintuja, hanhia, kuikkalintuja ja kahlaajia. Pohjoisesta ja koillisesta rantavesiä seuraavien lintujen muutto tiivistyy  Vanajanselän eteläiseen osaan. Vanajanselkä on maakunnallisesti (MAALI) ja valtakunnallisesti arvokasta lintualuetta. Vanajaselallä on valtakunnallisesti arvokkaita lintuluotoja (FINIBA). Vanajavedellä on myös NATURA 2000 alueita. Ja sen on valittu myös HELMI -keskittymäksi maakunnallisesti monimuotoisuuden kannalta tärkeäksi alueeksi.
 
Jalavaniemen lintutornilta näkee suojaiselle Vanajaveden Heinunlahdelle, mistä kannattaa tarkkailla myöhäisiä vesilintuja ja kerääntymiä. Vanajavesi on Kanta-Hämeen suurin järvi ja se kuuluu Järvi-Suomen eteläreunaan.  Kanta-Hämeen tärkein muuttoreittien pullonkaula, jonka låpi muuttaa joutsenia, sorsalintuja, hanhia, kuikkalintuja ja kahlaajia. Pohjoisesta ja koillisesta rantavesiä seuraavien lintujen muutto tiivistyy  Vanajanselän eteläiseen osaan. Vanajanselkä on maakunnallisesti (MAALI) ja valtakunnallisesti arvokasta lintualuetta.Vanajaselallä on valtakunnallisesti arvokkaita lintuluotoja (FINIBA).  
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Kuvaus!! Jalavaniemen lintutorni
! Kuvaus!! Jalavaniemen lintutorni
|-
|-
| Saapuminen || Helsinki-Tampere moottoritieltä käännytään Iittalaan. Rampin jälkeen käänny Heinun suuntaan. Paikallistietä ajetaan noin 4 km. Punaisen kaksikerroksisen rakennuksen luona käänny Jalavanniemi -viitan mukaan vasemmalle. Aja noin 800m ja parkkipaikka on kahvilarakennuksen edessä. Tornille on matkaa n. 200, polku kulkee metsän läpi ja tornille on vanhat pitkospuut.  
| Saapuminen || Helsinki-Tampere moottoritieltä käännytään Iittalaan. Rampin jälkeen käänny Heinun suuntaan. Paikallistietä ajetaan noin 4 km. Punaisen kaksikerroksisen rakennuksen luona käänny Jalavaniemi -viitan mukaan vasemmalle. Aja noin 800 m ja parkkipaikka on kahvilarakennuksen edessä. Tornille on matkaa n. 200 m, polku kulkee metsän läpi ja tornille on vanhat pitkospuut.
|-
| Ympäristö || Kaislikkoinen järvenlahti ja metsää.
|-
|-
| Ympäristö || metsää ja kaislikkoista rantaa
| Linnusto || Paikalla pesii kyhmyjoutsen. Sopii myös muuton tarkkailuun. Jalavaniemi on mielenkiintoista seutua tikkojen kannalta ja onpa paikalta nähty pikkukajava ja pähkinänakkeli. Kevätmuutto: kuikka, kalatiira, pikkulokki, naurulokki. Syysmuutto: isokoskelo, kaakkuri, silkkiuikku, kalatiira, harmaalokki
|-
|-
| Linnusto || Paikalla pesii kyhmyjoutsen. Sopii myös muuton tarkkailuun. Jalavaniemi on mielenkiintoista seutua tikkojen kannalta, ja onpa paikalta nähty pikkukajava ja pähkinänakkeli. Kevätmuutto: kuikka, kalatiira, pikkulokki, naurulokki. Syysmuutto: isokoskelo, kaakkuri, silkkiuikku, kalatiira, harmaalokki
| NATURA 2000 suojelulajit || Rastaskerttunen, jouhisorsa, harmaahaikara, lapasorsa, heinätavi, kaulushaikara, lapasotka, tukkasotka, punasotka, laulujoutsen, ruskosuohaukka, sinisuohaukka, mustaviklo, kurki, nuolihaukka, pikkulepinkäinen, keltavästäräkki, mustalintu, tuulihaukka, naurulokki, uivelo, pikkulokki, kalatiira, luhtahuitti, harmaapäätikka, liro, punajalkaviklo, härkälintu, mustakurkku-uikku, sääksi
|-
|-
| Paras lintuaika || huhti-toukokuu & syys-lokakuu
| Paras lintuaika || huhti-toukokuu & syys-lokakuu
|-
|-
| Huippuhavaintoja || merikotka, harvinaisuuksia pikku-uikku, isolokki ja räyskä
| Huippuhavaintoja || Merikotka, harvinaisuuksia pikku-uikku, isolokki ja räyskä
|-
|-
| Muuta || Kahvila on kesäkaudella avoinna joka päivä ja kauden ulkopuolella viikonloppuisin. Alueella luontopolku, vuokramökkejä ja vuokrattavia matkailuvaunupaikkoja.
| Muuta || Jalavaniemen kahvila on kesäkaudella avoinna joka päivä ja kauden ulkopuolella viikonloppuisin. Alueella luontopolku, vuokramökkejä ja vuokrattavia matkailuvaunupaikkoja.
|-
|-
| Perustiedot || Maakunallisesti MAALI #420095 ja valtakunnallisesti FINIBA #420044 arvokas lintualue , koordinaatit: 6778630:3351172, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 10 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi ?,  
| Perustiedot || Maakunnallisesti arvokas MAALI #420095 ja valtakunnallisesti FINIBA #420044 lintualue, koordinaatit: 6778630:3351172, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 10 hengelle, vakaus 4, rakennettu  1990 luvulla  
|}
|}


Rivi 31: Rivi 31:
* [https://www.birdlifekantahame.fi/img/file.php?id=116894 Kanta-Hämeen lintutieteellinen yhdistys ry. (2016) Kanta-Hämeen maakunnallisesti arvokkaat lintualueet]
* [https://www.birdlifekantahame.fi/img/file.php?id=116894 Kanta-Hämeen lintutieteellinen yhdistys ry. (2016) Kanta-Hämeen maakunnallisesti arvokkaat lintualueet]
* [https://tiedostot.birdlife.fi/MAALI/BLKaH-MAALI-2025.pdf Birdlife Kanta-Häme (2025) Kanta-Hämeen maakunnallisesti arvokkaat lintualueet]
* [https://tiedostot.birdlife.fi/MAALI/BLKaH-MAALI-2025.pdf Birdlife Kanta-Häme (2025) Kanta-Hämeen maakunnallisesti arvokkaat lintualueet]
* Vanajaveden lintuvesien [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/vanajaveden-lintualueet NATURA 2000 alueen kuvaus]
* HELMI-keskittymä [https://ym.fi/helmi-keskittymat #14] Vanajaveden seutu on Pirkanmaan ja Hämeen yhteinen Helmi-keskittymä.
* [https://www.hameenlinna.fi/wp-content/uploads/2019/01/Kalvolan_luonto_opas_II_painos_2004.pdf Kalvolan luontoopas], toinen painos 2004
* Jan Södersved (2005) Lintutornit. BirdLife. Suomi Finland.
* Jan Södersved (2005) Lintutornit. BirdLife. Suomi Finland.


[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Hämeenlinna]]
[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Hämeenlinna]]

Nykyinen versio 25. joulukuuta 2025 kello 22.11

Jalavaniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna - Vanajavesi

Jalavaniemen lintutornilta näkee suojaiselle Vanajaveden Heinunlahdelle, mistä kannattaa tarkkailla myöhäisiä vesilintuja ja kerääntymiä. Vanajavesi on Kanta-Hämeen suurin järvi ja se kuuluu Järvi-Suomen eteläreunaan. Kanta-Hämeen tärkein lintujen muuttoreittien pullonkaula, jonka låpi muuttaa joutsenia, sorsalintuja, hanhia, kuikkalintuja ja kahlaajia. Pohjoisesta ja koillisesta rantavesiä seuraavien lintujen muutto tiivistyy Vanajanselän eteläiseen osaan. Vanajanselkä on maakunnallisesti (MAALI) ja valtakunnallisesti arvokasta lintualuetta. Vanajaselallä on valtakunnallisesti arvokkaita lintuluotoja (FINIBA). Vanajavedellä on myös NATURA 2000 alueita. Ja sen on valittu myös HELMI -keskittymäksi maakunnallisesti monimuotoisuuden kannalta tärkeäksi alueeksi.

Kuvaus Jalavaniemen lintutorni
Saapuminen Helsinki-Tampere moottoritieltä käännytään Iittalaan. Rampin jälkeen käänny Heinun suuntaan. Paikallistietä ajetaan noin 4 km. Punaisen kaksikerroksisen rakennuksen luona käänny Jalavaniemi -viitan mukaan vasemmalle. Aja noin 800 m ja parkkipaikka on kahvilarakennuksen edessä. Tornille on matkaa n. 200 m, polku kulkee metsän läpi ja tornille on vanhat pitkospuut.
Ympäristö Kaislikkoinen järvenlahti ja metsää.
Linnusto Paikalla pesii kyhmyjoutsen. Sopii myös muuton tarkkailuun. Jalavaniemi on mielenkiintoista seutua tikkojen kannalta ja onpa paikalta nähty pikkukajava ja pähkinänakkeli. Kevätmuutto: kuikka, kalatiira, pikkulokki, naurulokki. Syysmuutto: isokoskelo, kaakkuri, silkkiuikku, kalatiira, harmaalokki
NATURA 2000 suojelulajit Rastaskerttunen, jouhisorsa, harmaahaikara, lapasorsa, heinätavi, kaulushaikara, lapasotka, tukkasotka, punasotka, laulujoutsen, ruskosuohaukka, sinisuohaukka, mustaviklo, kurki, nuolihaukka, pikkulepinkäinen, keltavästäräkki, mustalintu, tuulihaukka, naurulokki, uivelo, pikkulokki, kalatiira, luhtahuitti, harmaapäätikka, liro, punajalkaviklo, härkälintu, mustakurkku-uikku, sääksi
Paras lintuaika huhti-toukokuu & syys-lokakuu
Huippuhavaintoja Merikotka, harvinaisuuksia pikku-uikku, isolokki ja räyskä
Muuta Jalavaniemen kahvila on kesäkaudella avoinna joka päivä ja kauden ulkopuolella viikonloppuisin. Alueella luontopolku, vuokramökkejä ja vuokrattavia matkailuvaunupaikkoja.
Perustiedot Maakunnallisesti arvokas MAALI #420095 ja valtakunnallisesti FINIBA #420044 lintualue, koordinaatit: 6778630:3351172, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 10 hengelle, vakaus 4, rakennettu 1990 luvulla

LINKIT / LÄHTEET: