Ero sivun ”Hattelmalanjärven lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(3 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 12: Rivi 12:
|-
|-
| Linnusto || Järvellä levähtää säännöllisesti vesi- ja rantalintuja sekä kahlaajia. Kevätlevähdysalue: punasotka, telkkä ja nokikana. Kevätmuutolla suokukko ja pikkulokki. Pesiviä lajeja härkälintu, laulujoutsen, kurki, nokikana, naurulokki. Syysmuuttokaudella haapana, tukkasotka ja uivelo.
| Linnusto || Järvellä levähtää säännöllisesti vesi- ja rantalintuja sekä kahlaajia. Kevätlevähdysalue: punasotka, telkkä ja nokikana. Kevätmuutolla suokukko ja pikkulokki. Pesiviä lajeja härkälintu, laulujoutsen, kurki, nokikana, naurulokki. Syysmuuttokaudella haapana, tukkasotka ja uivelo.
|-
| NATURA 2000 suojelulajit || Naurulokki, kurki, mustapyrstökuiri, laulujoutsen, uivelo, pikkulokki, vesipääsky, härkälintu, luhtahuitti, liro, suokukko, mustakurkku-uikku, sääksi, harmaasorsa, harmaahaikara, lapasorsa, tukkasotka, punasotka, mustatiira, ruskosuohaukka, sinisuohaukka
|-
|-
| Paras lintuaika || huhti-toukokuu, syys-lokakuu
| Paras lintuaika || huhti-toukokuu, syys-lokakuu
Rivi 19: Rivi 21:
| Muuta || Pysäköintipaikalla talvisin lintujen ruokintapaikka. Polun varrella on luontotauluja. Järvi on Natura 2000 suojelualuetta ja siellä on tehty kunnostustoimia lintujen pesimämahdollisuuksien parantamiseksi. FB ryhmä [http://www.facebook.com/groups/2278924715528299 Hattelmalanjärven lintutorni], jossa seurataan havaintoja. Paikalla ei ole nuotiopaikkaa, mutta metsässä on penkit evästaukoa varten.  
| Muuta || Pysäköintipaikalla talvisin lintujen ruokintapaikka. Polun varrella on luontotauluja. Järvi on Natura 2000 suojelualuetta ja siellä on tehty kunnostustoimia lintujen pesimämahdollisuuksien parantamiseksi. FB ryhmä [http://www.facebook.com/groups/2278924715528299 Hattelmalanjärven lintutorni], jossa seurataan havaintoja. Paikalla ei ole nuotiopaikkaa, mutta metsässä on penkit evästaukoa varten.  
|-
|-
| Perustiedot || maakunnallisesti arvokaslintualue #420023, koordinaatit: 6764810:3361983, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 1983, peruskorjattu 2003,   
| Perustiedot || Maakunnallisesti arvokaslintualue MAALI #420023, koordinaatit: 6764810:3361983, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 1983, peruskorjattu 2003,   
|}
|}


Rivi 31: Rivi 33:
* Maakunnallisesti arvokkaat lintualueet  
* Maakunnallisesti arvokkaat lintualueet  
* [http://www.jarviwiki.fi/wiki/Hattelmalanj%C3%A4rvi_(35.233.1.003) Järviwiki Hattelmanlanjärvi]  
* [http://www.jarviwiki.fi/wiki/Hattelmalanj%C3%A4rvi_(35.233.1.003) Järviwiki Hattelmanlanjärvi]  
* Hattelmalanjärven [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/hattelmalanjarvi NATURA 2000 alueen kuvaus]
* [https://www.hameenlinna.fi/wp-content/uploads/2019/03/HMLluonto-opas_Uusittu2.pdf Hämeenlinnan luonto-opas 2007]
* Jan Södersved (2005) Lintutornit. BirdLife. Suomi Finland.
* Jan Södersved (2005) Lintutornit. BirdLife. Suomi Finland.


[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Hämeenlinna]]
[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Hämeenlinna]]

Nykyinen versio 25. joulukuuta 2025 kello 22.38

Hattelmalanjärven lintutorni Aleksis Kiven tie, Hämeenlinna

Hämeenlinnan keskustan lounaispuolella sijaitseva monipuolinen lintujärvi, jonka hallitsee mainiosti lintutornista. Maakunnallisesti arvokas lintualue, eli MAALI-alue. Lintutorni on järven länsipuolella.

Kuvaus Hattelmalanjärven lintutorni
Saapuminen Käänny Helsinki-Tampere moottoritieltä 10-tielle kohti Turkua. Aja n. 1,5 km ja käänny oikealle kohti Ahvenistoa Aleksis Kiven tielle. Käänny oikealle heti liittymän jälkeen pysäköintipaikalle. Opastaulun luota lähtee polku kohti järveä. Matka on noin 300m. Loppumatkalla on pitkospuut.
Ympäristö Umpeenkasvava ja soistuva lintujärvi. Järvellä on yhtenäinen, laajahko avovesialue. Avointa rantaluhtaa, kuusimetsää ja rantaa. Pinta-ala 64 ha. Hattelmalanjärvi kuuluu Natura2000 -ohjelmaan.
Linnusto Järvellä levähtää säännöllisesti vesi- ja rantalintuja sekä kahlaajia. Kevätlevähdysalue: punasotka, telkkä ja nokikana. Kevätmuutolla suokukko ja pikkulokki. Pesiviä lajeja härkälintu, laulujoutsen, kurki, nokikana, naurulokki. Syysmuuttokaudella haapana, tukkasotka ja uivelo.
NATURA 2000 suojelulajit Naurulokki, kurki, mustapyrstökuiri, laulujoutsen, uivelo, pikkulokki, vesipääsky, härkälintu, luhtahuitti, liro, suokukko, mustakurkku-uikku, sääksi, harmaasorsa, harmaahaikara, lapasorsa, tukkasotka, punasotka, mustatiira, ruskosuohaukka, sinisuohaukka
Paras lintuaika huhti-toukokuu, syys-lokakuu
Huippuhavaintoja Kalasääksi
Muuta Pysäköintipaikalla talvisin lintujen ruokintapaikka. Polun varrella on luontotauluja. Järvi on Natura 2000 suojelualuetta ja siellä on tehty kunnostustoimia lintujen pesimämahdollisuuksien parantamiseksi. FB ryhmä Hattelmalanjärven lintutorni, jossa seurataan havaintoja. Paikalla ei ole nuotiopaikkaa, mutta metsässä on penkit evästaukoa varten.
Perustiedot Maakunnallisesti arvokaslintualue MAALI #420023, koordinaatit: 6764810:3361983, korkeus: n. 5 m 1-taso, katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 1983, peruskorjattu 2003,

LINKIT / LÄHTEET: