Ero sivun ”Alhaisten lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
(Ak: Uusi sivu: '''Alhaisten lintutorni''' Alhaisten luontotila, Hämeenlinna - Uurtaanjärvi ''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...'' {| class="wikitable" |- ! Kuvaus!! Alhaisten lintutorni |- | Saapuminen || xxxX |- | Ympäristö || xxxxx |- | Linnusto || xxxx |- | Paras lintuaika || maalis-lokakuu |- | Huippuhavaintoja ||xxxx |- | Muuta || xxx |- | Perustiedot || koordinaatit: 6748993:3306447, korkeus: n. 6 m 1-taso, avoin, 2-4 hengelle, vakaus 3, ensimmäisen tornin rakennusvuo...)
 
Ei muokkausyhteenvetoa
(6 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
'''Alhaisten lintutorni''' Uurtaanjärvi (entinen Kalvola, nykyinen Hämeenlinna)


'''Alhaisten lintutorni'''  Alhaisten luontotila, Hämeenlinna - Uurtaanjärvi
''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...''


''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...''
Alhaisten lintutorni sijaitsee Uurtaanjärven lintuvesikohteen yhteydessä. Uurtaanjärvi on Natura 2000 -suojelualue (FI0315003, SPA) ja valtakunnallisesti arvokas lintuvesialue (FINIBA). Ensimmäinen torni on rakennettu vuonna 1957 ja kyseessä on nykyisin kolmas torni. Lintutorni ja kalasääskien kuvauspaikka on Luontomatkalu Alhainen maatilalla.  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Kuvaus!! Alhaisten lintutorni
! Kuvaus!! Alhaisten lintutorni - Luontomatkailu Alhainen
|-
|-
| Saapuminen || xxxX
| Saapuminen || Uurtaanjärvelle saavutaan Uurtaanharjua seuraavaa tietä pitkin (Uurtaanharjuntie / yhdystie 13682). Tornin tarkka lähtöpiste ja pysäköinti kannattaa varmistaa maastossa (kohde sijaitsee Alhaisten luontotilalla). Alhaisten tilan (Luontomatkailu Alhainen / Häme Highland Honey) osoite: Uurtaanharjuntie 144, 14500 Iittala.
|-
|-
| Ympäristö || xxxxx
| Ympäristö || Uurtaanjärvi on valuma-alueeltaan pieni ja osin soiden ympäröimä järvi. Vesikasvillisuus on runsasta mutta lajistollisesti yksipuolista; järviruoko muodostaa laajoja kasvustoja. Linnusto on järven kokoon nähden monipuolinen ja alueella tavataan myös ruovikkolajeja. Alhaisten tilalla ja lähialueella on myös mm. suojeltua vanhaa metsää, perinnebiotooppeja/luonnonniittyjä laiduneläimineen sekä useita kosteikkoja, jotka elävöittävät maisemaa vesilinnuston kautta
|-
|-
| Linnusto || xxxx
| Linnusto || Pesimälajistossa ja alueella tavataan mm. kurki, laulujoutsen, kuikka, kaakkuri (vierailijana), kalatiira, luhtahuitti, liro, punasotka, tukkasotka, ruskosuohaukka, pikkulepinkäinen sekä ruoko- ja rytikerttunen. Joinain vuosina on havaittu myös liejukana.
|-
|-
| Paras lintuaika || maalis-lokakuu
| NATURA 2000 suojelulajit || nuolihaukka, kurki, laulujoutsen, pikkulepinkäinen, kuikka, kalatiira, luhtahuitti, härkälintu, mustakurkku-uikku, liro, heinätavi, tukkasotka, punasotka, ruskosuohaukka
|-
| Paras lintuaika || Huhti–kesäkuu (muutto ja pesimälajisto). Syysmuuttoa voi seurata loppukesästä syksyyn.
|-
|-
| Huippuhavaintoja ||xxxx
| Huippuhavaintoja || (täydennä Tiira-/retkiraporteista  / kysymällä Luontotilan väeltä ... )
|-
|-
| Muuta || xxx
| Muuta || Uurtaanjärvi on lintuvesiensuojeluohjelman kohde ja Natura-alue; huomioi pesimäaikainen rauhoitus ja liiku vain sallituilla reiteillä. Ennen vierailua ota yhteyttä Alhaisten luontotilalle. Alhaisten tilan luontokuvauksen kohteina mainitaan mm. teeren soidinpaikka sekä riista-/seurantakameroissa säännöllisesti näkyvä ilves. Alhaisten tilalla on kehitetty luonto- ja luonnonkuvausmatkailua: tilalle on valmistunut uusi sääksen kuvauspaikka ja sen yhteydessä esteetön 10-paikkainen kuvauspiilo. Tilalla on myös telttapaikkoja ja lähialueella mökkimajoitusta (tiedustelut tilalta).
|-
|-
| Perustiedot || koordinaatit: 6748993:3306447, korkeus: n. 6 m 1-taso, avoin, 2-4 hengelle, vakaus 3, ensimmäisen tornin rakennusvuosi 1957, 
| Perustiedot || Natura 2000 -alue FI0315003 (SPA), pinta-ala 115 ha (Natura-alueen tiedoissa). Ensimmäinen lintutorni rakennettu alun perin 1957 ja nykyisin kolmas torni. Korkeus 6 m. Koordinaatit: (lisätään maastokäynnillä / Karttapaikan linkillä).
|}
|}


LINKIT / LÄHTEET:  
LINKIT / LÄHTEET:
*  
* [https://hamehoney.fi/en/luonto-2-0/ Alhaisten luontotila]  FB -sivujen [https://www.facebook.com/profile.php?id=61578096097142# linkki]
 
* Natura-kuvaus: [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/uurtaanjarvi Uurtaanjärvi (FI0315003)]
https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/uurtaanjarvi
* Kalvolan luonto-opas (2004, II painos): [https://www.hameenlinna.fi/wp-content/uploads/2019/01/Kalvolan_luonto_opas_II_painos_2004.pdf Kalvolan luonto-opas (PDF)]
 
* Järvi-meriwiki: [https://www.jarviwiki.fi/wiki/Uurtaanj%C3%A4rvi_%2835.285.1.006%29 Uurtaanjärvi (35.285.1.006)]
https://hamehoney.fi/en/luonto-2-0/
* Wikipedia: [https://fi.wikipedia.org/wiki/Uurtaanj%C3%A4rvi Uurtaanjärvi] (yleistietoa ja tieyhteys)


[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Hämeenlinna]]
[[Luokka:Lintutornit]]
[[Luokka:Hämeenlinna]]

Versio 28. joulukuuta 2025 kello 01.55

Alhaisten lintutorni Uurtaanjärvi (entinen Kalvola, nykyinen Hämeenlinna)

xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...

Alhaisten lintutorni sijaitsee Uurtaanjärven lintuvesikohteen yhteydessä. Uurtaanjärvi on Natura 2000 -suojelualue (FI0315003, SPA) ja valtakunnallisesti arvokas lintuvesialue (FINIBA). Ensimmäinen torni on rakennettu vuonna 1957 ja kyseessä on nykyisin kolmas torni. Lintutorni ja kalasääskien kuvauspaikka on Luontomatkalu Alhainen maatilalla.

Kuvaus Alhaisten lintutorni - Luontomatkailu Alhainen
Saapuminen Uurtaanjärvelle saavutaan Uurtaanharjua seuraavaa tietä pitkin (Uurtaanharjuntie / yhdystie 13682). Tornin tarkka lähtöpiste ja pysäköinti kannattaa varmistaa maastossa (kohde sijaitsee Alhaisten luontotilalla). Alhaisten tilan (Luontomatkailu Alhainen / Häme Highland Honey) osoite: Uurtaanharjuntie 144, 14500 Iittala.
Ympäristö Uurtaanjärvi on valuma-alueeltaan pieni ja osin soiden ympäröimä järvi. Vesikasvillisuus on runsasta mutta lajistollisesti yksipuolista; järviruoko muodostaa laajoja kasvustoja. Linnusto on järven kokoon nähden monipuolinen ja alueella tavataan myös ruovikkolajeja. Alhaisten tilalla ja lähialueella on myös mm. suojeltua vanhaa metsää, perinnebiotooppeja/luonnonniittyjä laiduneläimineen sekä useita kosteikkoja, jotka elävöittävät maisemaa vesilinnuston kautta
Linnusto Pesimälajistossa ja alueella tavataan mm. kurki, laulujoutsen, kuikka, kaakkuri (vierailijana), kalatiira, luhtahuitti, liro, punasotka, tukkasotka, ruskosuohaukka, pikkulepinkäinen sekä ruoko- ja rytikerttunen. Joinain vuosina on havaittu myös liejukana.
NATURA 2000 suojelulajit nuolihaukka, kurki, laulujoutsen, pikkulepinkäinen, kuikka, kalatiira, luhtahuitti, härkälintu, mustakurkku-uikku, liro, heinätavi, tukkasotka, punasotka, ruskosuohaukka
Paras lintuaika Huhti–kesäkuu (muutto ja pesimälajisto). Syysmuuttoa voi seurata loppukesästä syksyyn.
Huippuhavaintoja (täydennä Tiira-/retkiraporteista / kysymällä Luontotilan väeltä ... )
Muuta Uurtaanjärvi on lintuvesiensuojeluohjelman kohde ja Natura-alue; huomioi pesimäaikainen rauhoitus ja liiku vain sallituilla reiteillä. Ennen vierailua ota yhteyttä Alhaisten luontotilalle. Alhaisten tilan luontokuvauksen kohteina mainitaan mm. teeren soidinpaikka sekä riista-/seurantakameroissa säännöllisesti näkyvä ilves. Alhaisten tilalla on kehitetty luonto- ja luonnonkuvausmatkailua: tilalle on valmistunut uusi sääksen kuvauspaikka ja sen yhteydessä esteetön 10-paikkainen kuvauspiilo. Tilalla on myös telttapaikkoja ja lähialueella mökkimajoitusta (tiedustelut tilalta).
Perustiedot Natura 2000 -alue FI0315003 (SPA), pinta-ala 115 ha (Natura-alueen tiedoissa). Ensimmäinen lintutorni rakennettu alun perin 1957 ja nykyisin kolmas torni. Korkeus 6 m. Koordinaatit: (lisätään maastokäynnillä / Karttapaikan linkillä).

LINKIT / LÄHTEET: